OLIMPIADA WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE I OBRONNOŚCI.
- Szczegóły
- Odsłony: 3
W dniu 6 grudnia br. uczniowie naszej szkoły: Mateusz Pudło i Emilia Fornal kl. 2a, oraz Kacper Hadam, kl. 3a, pod opieką p. Bożeny Sitarz, uczestniczyli w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności w Instytucie Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego. Miło nam poinformować, że Emilia Fornal, znalazła się w gronie 10 osób, które zakwalifikowały się do etapu centralnego. Serdecznie gratulujemy!
22. EDYCJI PODSUMOWANIA WSPÓŁZAWODNICTWA SPORTOWEGO DZIECI I MŁODZIEŻY POWIATU RZESZOWSKIEGO ZA ROK SZKOLNY 2023/2024.
- Szczegóły
- Odsłony: 6
Wydarzenie to, organizowane przez Powiat Rzeszowski zapoczątkowane zostało w 2001 roku. W trakcie uroczystości wyróżniono najlepszych sportowców, nauczycieli oraz trenerów.
Wyróżnienie specjalne trafiło także dla Huberta Antona, ucznia klasy 2A Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Tyczynie, który zdobył brązowy medal w Międzynarodowym Pucharze Polski w boksie olimpijskim U-15, rozegranym 23 listopada 2024 roku w Sokółce. Hubert Anton otrzymał specjalną nagrodę z rąk Starosty Rzeszowskiego za swój sukces w tej prestiżowej imprezie, która jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kraju dla zawodników do 15 roku życia.
Podziękowanie za pracę na rzecz sportu w Powiecie Rzeszowskim odebrała p. Sylwia Niemiec – Prezes Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego i jednocześnie nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Tyczynie.
Wydarzenie uatrakcyjnił pokaz sztuczek i trików piłkarskich w wykonaniu uczniów oddziałów mistrzostwa sportowego LO w Zespole Szkół w Tyczynie.
Uroczystość odbyła się w nowo oddanej do użytku sali gimnastycznej, wybudowanej w ramach inwestycji Powiatu Rzeszowskiego pn. „Przebudowa i rozbudowa oficyny oraz budowa sali gimnastycznej wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą towarzyszącą dla Zespołu Szkół w Tyczynie”.
Więcej informacji znajdziecie Państwo w linkach:
oraz
Mikołajki 2024.
- Szczegóły
- Odsłony: 18
ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE "PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE - NIE PALĘ".
- Szczegóły
- Odsłony: 19
W dniach 5-6.12.2024 r. Odbyły się kolejne zajęcia profilaktyczne "Planuję długie życie - nie palę". Podczas prelekcji prowadzonej przez psychologa szkolnego Panią Joannę Czaja i pedagoga specjalnego Panią Katarzynę Burdę, uczniowie dowiedzieli się o negatywnych skutkach palenia zarówno papierosów, jak i e-papierosów.
Młodzież obejrzała zdjęcia płuc palaczy i porównała z tym samym organem u zdrowej osoby. Omówiono także psychologiczne aspekty palenia - stres, nawyki, uzależnienia. Zwieńczeniem prelekcji była interesująca dyskusja.
WIZYTA UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ W TYCZYNIE W AUSCHWITZ-BIRKENAU.
- Szczegóły
- Odsłony: 25
5 grudnia br. uczniowie klasy 8a, 1a, 3a i 3b naszej szkoły uczestniczyli w bezpłatnej wizycie studyjnej do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie kompleksu obozowych budynków Auschwitz oraz Birkenau, poznanie historii oraz okoliczności dokonanego tam w czasie II wojny światowej ludobójstwa, uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i Holokaust.
Wizyta miała również na celu rozbudzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka, budowanie świadomości patriotycznej oraz narodowej uczniów, a także zapoznanie naszych uczniów z polskim i światowym dziedzictwem kulturowym (Auschwitz-Birkenau znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO).
W trakcie zwiedzania młodzież poznała warunki życia więźniów, kategorie i oznaczenia skazanych. Dowiedziała się również o liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, podjętych próbach ucieczki, a także o codziennym życiu obozowym. Ważnym miejscem, które zobaczyli, było krematorium, komora gazowa, podziemia Bloku 11, zwanego „Blokiem Śmierci”, czy Ściana Straceń, pod którą wykonywane były wyroki śmierci na więźniach. W ciszy i skupieniu oddaliśmy hołd wszystkim bestialsko zamordowanym w obozie.
Następnie nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych na temat Załogi SS w KL Auschwitz, a także historii zapisanej w obozowych przedmiotach. Zajęcia warsztatowe kładły duży nacisk na samodzielną pracę uczniów i ich aktywizację. Polegały na wykorzystaniu zdobytej już wiedzy, łącząc praktyczne umiejętności logicznego i krytycznego myślenia. Otrzymali podczas nich różnorodne materiały źródłowe, dokonując ich analizy i wyciągając na ich podstawie wnioski. Dodatkowo, do ich dyspozycji był nowoczesny sprzęt elektroniczny, który urozmaicił ich pracę.
Zetknięcie się z jednej strony z ogromnym ludzkim cierpieniem, a z drugiej z wielkim okrucieństwem oprawców - wywołało ogromne wrażenie i emocje wśród naszych uczniów. Wyjazd stanowił swego rodzaju żywą i niezapomnianą lekcję historii. Było to jednocześnie żywe i naoczne obcowanie z historią. Z wielką powagą oraz zadumą nad losem więźniów, złożyliśmy tego dnia swoją obecnością deklarację pamięci o tych tragicznych wydarzeniach z przeszłości.
Organizatorem wycieczki był Pan Rafał Michta – nauczyciel historii i wos w naszej szkole. Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas biorących udział w wycieczce – Pan Dawid Obłoza - wychowawca klasy 8a, Pani Małgorzata Sochacka – wychowawczyni klasy 1a, Pan Kamil Solecki – wychowawca klasy 3a i Pani Sylwia Niemiec – wychowawczyni klasy 3b.
Znajdź Mikołaja.
- Szczegóły
- Odsłony: 32