447478795 905187934953468 7583486707171049064 n

4 czerwca podczas ostatnich zajęć tegorocznej edycji projektu ,,Klasa penitencjarna” realizowanego we współpracy z ZK w Rzeszowie, uczniowie spotkali się w ZK w Rzeszowie z osadzonymi kobietami i mężczyznami, którzy na własnych przykładach opowiedzieli o podjętych przez nich niewłaściwych decyzjach, które doprowadziły do tragedii wielu osób. Uczniowie, w ramach profilaktyki uzależnień od alkoholu, wysłuchali z uwagą wypowiedzi osadzonych na temat swoich przeżyć, doświadczeń, na temat swojego uzależnienia, jego skutków i konsekwencji, a także obaw przed powrotem na wolność. Panie osadzone opowiedziały o terapii, którą przechodzą w ZK, a pani terapeutka poinformowała młodzież o różnicach miedzy terapią / leczeniem uzależnień w ZK a na wolności oraz o formach i metodach terapii uzależnienia od alkoholu. Poruszający był apel osadzonej młodej dziewczyny, która mówiąc, że jest jej wstyd, za to co zrobiła, zaapelowała do słuchaczy, aby w sytuacjach uzależnienia, słabości, nie bali się prosić się pomoc. I aby pomyśleli o konsekwencjach, zanim sięgną po alkohol. Po raz kolejny poruszono też problem wpływu ,,kolegów”, mającego często znamiona nakłaniania do przestępstwa i ich wyparcie w obliczu procesu i dbania ,,o własną skórę”. I po raz kolejny osadzeni podkreślili, że w czasie pobytu w zakładzie karnym pozostaje tylko rodzina. Osadzeni opowiedzieli także o codziennym życiu w ZK, o dotkliwym braku prywatności, samostanowienia o sobie, o tęsknocie za rodziną, ale też za takimi zwykłymi sytuacjami, jak np. sięganie do lodówki po coś do jedzenia, chwila samotności, spacer po łące. W drugiej części zajęć uczestnicy projektu gościli w siedzibie Grupy Interwencyjnej ZK w Rzeszowie i mogli poćwiczyć z użyciem różnorodnego sprzętu sportowego w nowo otwartej siłowni GIZK. Funkcjonariusze GI omówili i zaprezentowali młodzieży podstawowe chwyty i techniki samoobrony, a chętni uczniowie mogli potrenować na macie z tak znamienitymi specjalistami.
Bardzo serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom SW, panom por. Tomaszowi Kwolkowi, mjr Szymonowi Adamskiemu i pani st. szer. Judycie Kwartnik za poświęcony czas, przekazaną wiedzę, poruszające zajęcia profilaktyczne dotyczące zachowań ryzykownych, całoroczną perfekcyjną organizację spotkań i zajęć.